איזה כיב זה?

16.01.2022
מאמר

כיבים בגפיים התחתונות מכונים לעתים קרובות בקרב אנשי המקצוע בארה"ב בתור "שלושת הגדולים" – כיבים עורקיים, כיבים ורידיים וכיבים בכף רגל סוכרתית. האם אתם מסוגלים לזהות אותם כראוי על פי המאפיינים שלהם? לעיתים זו חוויה מאתגרת להבדיל ביניהם.

כיבים עורקיים נוטים להופיע בקצוות דיסטאליים של בהונות הרגליים, מעל ראשי הפלנגים, סביב המאלולוס הלטראלי, בחלק האמצעי של השוק, ובאזורים אשר חוו טראומה. כיבים אלה נוטים להיות עמוקים, חיוורים, ולעתים קרובות נמקיים, עם רקמת גרנולציה מינימלית. העור סביב הכיב יההו בדרך כלל חיוור, קריר, שברירי וחסר שיער; ציפורני הרגליים נוטות להיות מעובות. כיבים עורקיים נוטים להיות מועטי הפרשה ויבשים, ולעתים קרובות נלווה אליהם כאב משמעותי. המטופל בדרך כלל סובל מדפקים מוחלשים או ללא דפקים כלל.

כיבים ורידיים נוטים להיות ממוקמים על השוק המדיאלי, מלאולוס המדיאלי. לעתים נדירות ניתן לראות אותם על שאר הרגל או מעל הברך. יש להם שולי פצע לא סדירים והם נוטים להיות רדודים עם צבע אדמדם , אם כי סלאף עשוי להיות נוכח. כיבים ורידיים נוטים להיות עם הפרשה מתונה עד רבה. למרות שהם בדרך כלל לא יופיעו יחד עם הרבה כאב, חולים עשויים להתלונן על כאבי רגליים. העור מסביב הוא קשקשי ו"בוכה", עלול להפויע עם כתמי Hemosiderin ובצקת. למטופל בדרך כלל יהיו דפקים נימושים.

כיבים ברגל סוכרתית מופיעים לרוב, על האספקט הפלאנטרי של כף הרגל, מעל ראשי עצמות המסרק, ומתחת לעקב. יש להם שולי פצע מסודרים ולעתים קרובות הם הם יציגו כיבים עמוקים עם מיטת פצע אדומה או חיוורת  וסלאף גם נוטה להיות נפוץ. הרקמה הסובבת היא לעתים קרובות קאלוסית, ולעיתים קרובות תופיע צלוליטיס. כמות נמוכה עד בינונית של הפרשה תופיע, וכמובן שמראה עיוותי של כף הרגל . בדרך כלל החולה סובל מתחושה ירודה או לא קיימת כלל, בכף הרגל. בשל קאלציפיקציה של כלי הדם, אנחנו לא מסתמכים על מדד האנקו-ברכיאלי (ABI) עבור חולים אלה. במקום זאת, נשתדל להשתמש במדד לחץ בוהן-זרוע (TBPI).

למרות שלכיבים עורקיים, ורידיים, וסכרתיים יש מאפיינים ספציפיים, לא כל הפצעים יופיעו לפי הכללים הללו. אנו עשויים לראות סוגי כיבים מעורבים עם מרכיבים של ממצאים עורקים וורידים. כיבים ברגל סוכרתית עשויים להיראות עורקיים, במיוחד כאשר הבוהן נמקית.

האם אתן מסתמכות רק על הערכה ויזואלית של סוגים אלה של כיבים, או שאתן משתמשות בבדיקות אבחון ייחודיות כדי להבדיל בינהם? באילו כלים אבחוניים אתן משתמשות? האם כל החולים שלכן עם כיבים בגפיים התחתונות עוברים בירור דופלקס עורקי כולל  ABI? האם יש לכם במוסד מכשיר לבירור TBPI ? שולחים את החולים הסכרתיים לצילום רנטגן?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קטגוריות

עוד הדרכות מקצועיות:

מרשם חבישות rcure

אטיולוגיה של פצעים

אבחנה מבדלת בכיבים של רגל תחתונה

איזה כיב זה?

Hydroclean Advance

רשימת תכשירים מפורטת

תוכן העמוד מיועד לחברי העמותה בלבד
כדי לצפות בתוכן יש להתחבר לאתר

התחברות משתמשים

עדיין לא חברים בעמותה?

חברי העמותה נהנים ממאות הדרכות מקצועיות
לטיפול חדשני ומקיף בפצעים.
רכשו חברות בעמותה וקבלו גישה לכל ההדרכות.